pixabay

W naszej szkole wolimy nagradzać niż karać. Jak wykazują badania naukowe, taki system nauczania jest skuteczniejszy i odpowiedni dla dzieci. Na czym polega stosowana przez naszych nauczycieli metoda zielonego ołówka?

Najprościej mówiąc jest to sposób oceniania pracy dziecka przy pomocy zielonego długopisu. Nauczyciel nie kreśli i nie zaznacza nieprawidłowych odpowiedzi, ale skupia się na tym, co zostało wykonane poprawnie.

Używając czerwonego koloru podkreślamy błędy i to właśnie na nich skupiamy uwagę dzieci. Zamiast nagradzać za włożoną pracę wskazujemy, że mogła być ona lepiej zrobiona. Nie chwalimy, tylko pokazujemy co poszło nie tak. Powoduje to frustrację i zaniżone poczucie własnej wartości.

Jeśli przy pomocy zielonego koloru wskażemy dzieciom co zrobiły dobrze, właśnie na tym skupimy ich uwagę. Motywuje to do dalszych starań. Zupełnie bezstresowo, więc korzystnie dla naszych dzieci.

Metoda zielonego ołówka z powodzeniem stosowana jest w wielu szkołach na całym świecie. Dzieci, które z niej korzystały, nie boją się podejmowania ryzyka i wyzwań w dorosłym życiu.

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *