pixabay

 

W naszej szkole stawiamy na najnowocześniejsze sposoby nauczania. Jednym z nich jest metoda TOC, którą z powodzeniem stosujemy w naszym przedszkolu Akademia Uśmiechu. Na czym polega ta metoda?

TOC” to skrót od Theory of Constraints (Teoria Ograniczeń). Program stosowany jest na wszystkich szczeblach edukacji, także na wyższych uczelniach i w przedszkolach. Opracował ją w latach 80-tych Eliyahu Goldratt, za swoje badania nominowany w 2010 roku do Nagrody Nobla. W Polsce program TOC stosowany jest od 2006 roku.

Czym różni się TOC od powszechnego systemu edukacji? Przede wszystkim uczy logicznego myślenia. Nie ma tu miejsca na „wykuwanie”, a nacisk kładziony jest na kreatywne rozwiązywanie problemów. Uczniowie samodzielnie podejmują decyzję i nie muszą myśleć według ustalonego klucza. Jak potwierdzają badania, dzieci, które same rozwiązują problemy nie boją się podejmować ryzyka i są bardziej kreatywne oraz lepiej przystosowane do dynamicznie zmieniającego się świata. Tu wszystkie pomysły są dobre, co wpływa na wewnętrzną motywację i chęć uczestniczenia w zajęciach. Nauczyciel nie pełni roli „cenzora” tylko moderatora; nie karci za niepoprawne odpowiedzi, tylko za pomocą pytań kierowanych naprowadza na błędy w rozumowaniu, które wskazują same dzieci. Uczniowie nie są oceniani na zasadzie „dobrze-źle”.

Każdy z nas zna osoby, którym nauka przychodziła z dużym trudem. Dostawały one zazwyczaj niskie stopnie, a czasem także uwagi za niewłaściwe zachowanie, bądź rozkojarzenie w trakcie zajęć. Niestety, system edukacji oparty na zasadzie nagrody i kary sprawia, że takie osoby są spychane na margines i maleje ich motywacja do nauki, a co za tym idzie – dostają kolejne słabe oceny. Brak satysfakcji, a w skrajnych przypadkach także strach przed zapytaniem przez nauczyciela, powoduje zamknięcie w sobie i kolejne niskie stopnie. Młodym ludziom niezwykle rzadko udaje się wyrwać z tego błędnego koła.

W naszej szkole stawiamy na równy start i równe szanse każdego dziecka. Nie stosujemy podziału na zdolnych i mniej zdolnych uczniów, a metody nauczania będą dostosowane do możliwości każdego wychowanka. Warto wspomnieć, że nasze klasy będą maksymalnie 12-osobowe, co umożliwi pedagogom indywidualne podejście do każdego dziecka.

To metoda TOC w wielkim skrócie. Więcej przeczytacie TUTAJ (link do www.toc.edu.pl)

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *