Jak wygląda procedura zmiany szkoły?

Wszystkich formalności związanych z przeniesieniem dziecka do innej szkoły podstawowej muszą dokonać rodzice lub jego prawni opiekuni. Sytuację tę reguluje ustęp 22 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 20.02 2004 roku.

Pierwszym krokiem powinna być rozmowa z dyrektorem placówki oświatowej, do której będziemy chcieli przenieść naszą pociechę – musi on wyrazić zgodę na zapisanie nowego ucznia. 

Po otrzymaniu zgody ze strony dyrektora placówki, do której chcemy przepisać pociechę, należy udać się do dotychczasowej szkoły, pobrać i wypełnić druk przeniesienia (zwykle dostępny jest on w sekretariacie, niektóre szkoły udostępniają go wraz z innymi dokumentami na swoich stronach internetowych).

Wypełniony druk należy dostarczyć do nowej szkoły podstawowej wraz z:

  1. kartą szczepień
  2. kartą zdrowia dziecka
  3. potwierdzeniem wpłat na ubezpieczenie

Rodzice, którzy przepisują pociechę do innej placówki w trakcie roku szkolnego, muszą dostarczyć również arkusz z ocenami.

Niektóre szkoły same przesyłają potrzebne dokumenty po rozmowie rodziców z dyrektorem.

Kiedy należy dokonać formalności?

Zmiany szkoły dziecka rodzic może dokonać w dowolnym momencie. Obowiązujące przepisy nie regulują dat składania wniosków przeniesienia. Dla samego dziecka najkorzystniejsza jest jednak zmiana wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego (od września), ponieważ czas wakacji może maluchowi posłużyć do oswojenia się z nową sytuacją.

Przepisanie dziecka w ciągu roku szkolnego sprawdza się przede wszystkim w wyjątkowych sytuacjach. W tym przypadku, problemem czasami bywają różnice w tempie realizacji programu pomiędzy starą, a nową szkołą.

Jak długo trwa procedura?

Warto wiedzieć, że dokonanie formalności i obieg dokumentów pomiędzy szkołami jest bardzo szybki, dlatego cała procedura często trwa zaledwie 1-2 dni.

Czy dyrektor może podważyć decyzję rodziców?

To rodzice (lub prawni opiekunowie) decydują o edukacji dziecka, dlatego dyrektor obecnej placówki nie ma możliwości niewyrażenia zgody na zmianę szkoły. Zgodę musi wyrazić dyrektor placówki, do której chcemy zapisać pociechę.

Nasza dyrekcja dołoży wszelkich starań, aby ten proces przebiegł bezproblemowo.

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *